10 Янв, 2013

В Україні розпочав діяти новий закон про зайнятість населення

На сьогодні в українській сфері працевлаштування утворився дисонанс: рівень безробіття не зменшується, а ринок праці потерпає від нестачі гарних фахівців робочих спеціальностей.

На Луганщині протягом 2012 року, згідно з офіційною статистикою, близько 70 тисяч луганців не мали роботи. За словами директора луганського обласного центру зайнятості Сергія Болотського, це приблизно на рівні 2011-го року. Втім, це не найгірша ситуація серед регіонів України. Найважче з роботою у Рівненській, Тернопільській і Житомирській областях – там не працюють майже 11 відсотків населення. Трохи легше знайти роботу у столиці, Криму та на Одещині.

Змінити ситуацію на краще покликаний новий закон «Про зайнятість населення», який набрав чинності з 1-го січня 2013 року. Він ще не працює, адже Кабмін не розробив та не затвердив кілька десятків необхідних нормативних актів.

Директор луганського обласного центру зайнятості Сергій Болотськоий: «К сожалению, на сегодня нормативная база только разрабатывается. И хоть закон вступил в силу с 1 января, есть нюансы, связанные с тем, что не разработаны, не приняты нормативные документы. В данном случае идет речь о ваучерах, которые могут получать люди, достигшие 45 лет на дополнительное образование. Они могут пройти переквалификация, получить новую профессию. Любой, даже не стоящий у нас учете гражданин может получить такой ваучер и обратиться в то или иное учебное заведение, если у него есть проблемы с трудоустройством".

Відбір за віком та статтю віднині поза законом

В новому документі прописані декілька норм, що мають полегшити пошуки роботи. Наприклад, з 1-го січня роботодавцям заборонили вказувати в оголошеннях обмеження за віком та статтю. Виняток становлять лише ті професії, які за своєю специфікою можуть виконуватися виключно особами певної статі. Тобто, відтепер теоретично кожен спеціаліст за сорок може без проблем знайти собі роботу. Ця норма не залишиться на папері, адже система контролю за її виконанням вже готова. Головне, щоб люди не приховували факти, коли їм відмовляють у працевлаштуванні через вік або стать. Державна інспекція праці за такі порушення штрафуватиме підприємства і їхніх керівників. Порушникам доведеться заплатити від 500 до десяти тисяч гривень.

Молодь заманюють у село

Згадали народні обранці й про кадрові агентства. Вони з нового року не мають права брати гроші за пошук необхідної вакансії. За знайдене робоче місце платитиме роботодавець, який співпрацюватиме із безробітним. Актів, що контролюватимуть цю норму закону ще немає. Тож цілком можливо, що агентства продовжать отримувати кошти від бажаючих влаштуватися на роботу.

Молодь знов заманюють обіцянками у село. Наприклад, якщо молодий спеціаліст підпише договір на три роки, то йому одразу нададуть окрему квартиру. А якщо він пропрацює на посаді 10 років – це житло залишиться йому у власність. Обіцяють і матеріальну підтримку – одразу після підписання договору молода людина отримає 10 мінімальних зарплат єдиною виплатою. Так сказати, стартовий капітал. Чи варті ці обіцянки чогось та чи згодні на такі умови молоді спеціалісти – покаже час.

У законі є норми, що стимулюють роботодавців співпрацювати із біржами праці. Так, за кожного працевлаштованого держава обіцяє компенсувати усі соціальні внески та платежі. Щоправда, роботодавець має укласти із новим робітником договір про співпрацю на два роки.

Допомога по безробіттю буде фіксованою

Потурбувалися народні обранці й про те, аби страховий стаж не переривався. Якщо раніше статус безробітного отримували лише на 8-й день після звернення до центру зайнятості, то відтепер такий статус присвоюють одразу. Окрім безперервного стажу, людині одразу після звернення назначають необхідні виплати. Крім того, спеціалісту не треба сім днів перейматися чи знайдеться вакансія. Адже у центрі зайнятості перевірять за єдиним реєстром вакансій інформацію, що вас цікавить і, можливо, ви одразу отримаєте роботу.

Новим документом зрівняли виплати допомоги з безробіття. Якщо раніше вона була прив’язана до регіону та середнього розміру заробітної плати, то відтепер вона фіксована і становить чотири прожиткові мінімуми – тобто трохи більше чотирьох тисяч гривень. На Луганщині гроші на такі нововведення є. Сергій Болотський запевнив, що виконання закону про зайнятість населення на Луганщині в повному обсязі – це головне завдання відомства на цей рік.
 

image_print

You may also like...